Poradnik dla restauracjiMarketing gastronomicznyJak Cię widzą, tak Cię piszą – czyli jaki wpływ ma wygląd lokalu na działanie restauracji

Jak Cię widzą, tak Cię piszą – czyli jaki wpływ ma wygląd lokalu na działanie restauracji

Jak skutecznie prowadzić restaurację i zarabiać?

Obecnie konkurencja wśród restauracji jest bardzo duża. W dużych miastach mijamy restaurację co kilka kroków, a nawet w malutkich miejscowościach czy wsiach mamy kilka czy nawet kilkanaście lokali. Widać jednak spore rotacje – jedne restauracje się otwierają a inne zamykają. Funkcjonowanie i powodzenie lokalu zależy oczywiście od bardzo wielu czynników, w tym marketingu. W wielu rodzajach marketingu spotkamy odniesienie do wyglądu marki, miejsca, menu, obsługi czy też dań. Można więc powiedzieć, że dla klienta bardzo ważne jest to w jaki sposób widzi restaurację. W strategii marketingowej należy więc również wskazać, jak chcemy być widziani przez klientów i starać się osiągnąć ten cel.

Klimat restauracji i jego wpływ na ilość klientów

Wiele osób ogląda pewnie Kuchenne Rewolucje i można tam zobaczyć restauracje, w których są zniszczone meble, zakurzone żyrandole, brudne okna czy też do niczego niepasujące dodatki. Ale nie tylko w telewizji widzimy restauracje, których wygląd odbiega od standardów. Podstawową rzeczą jest więc to, że w restauracji, nie ważne czy ekskluzywnej czy w barze szybkiej obsługi, musi być czysto i schludnie.

Wygląd lokalu powinien oczywiście pasować do całej marki, obranego stylu czy serwowanego jedzenia. W restauracji azjatyckiej dozwolone są tematyczne ozdoby i dodatki w ciemnych i jaskrawych kolorach. W knajpkach nadmorskich zobaczymy zapewne styl morski albo skandynawski, błękitne i białe kolory oraz pasujące do tego dodatki. Z kolei w górach jest wiele chat góralskich z dużą ilością drewna oraz swojskimi i rustykalnymi dodatkami. Nie ważne więc, czy wystrój naszej restauracji będzie nowoczesny, góralski, nadmorski, barokowy, azjatycki czy eklektyczny – ale wystrój powinien być spójny z marką oraz podawanymi przez restaurację daniami. Trzeba jednak pamiętać o tym, żeby nie powielać czyichś pomysłów, a postarać się stworzyć coś unikalnego.

Jak stworzyć restaurację od początku?

Planując otworzenie restauracji albo jej remont trzeba najpierw zaprojektować wystrój wnętrza, wybrać kolory przewodnie, oświetlenie oraz meble i dobrać je w taki sposób, aby tworzyły spójną całość pasującą do naszej marki i podawanego przez nas jedzenia. Wiele zależy też od miejsca, gdzie nasza restauracja będzie się znajdować – w kamienicy, w miejscu przypominającym dom jednorodzinny, w góralskiej chatce a może w piwnicy budynku. Stworzenie klimatu restauracji nie jest takie proste, więc warto też co do wystroju zasięgnąć rady specjalisty.

Klimat tworzą kolory, odpowiednio dobrane oświetlenie, ładne i niezniszczone meble nadające miejscu klimatu. Nie można też zapominać o wyglądzie lady czy baru.

Klient chce iść do restauracji, w której będzie ładnie, czysto, klimatycznie, ale też romantycznie, nowocześnie, elegancko albo swojsko. Lokal musi być po prostu jedyny w swoim rodzaju i mieć duszę. Tylko wtedy klienci będą się czuli w restauracji wspaniale i będą chętnie do niej wracać. Przy remoncie i planowaniu wystroju można polegać na własnym stylu i guście albo możemy poprosić o pomoc architekta wnętrz czy specjalistę w wykonywaniu projektów remontowych.

Dodatki w restauracji kluczem do osiągnięcia indywidualnego klimatu

W restauracji nie wystarczy pomalować ścian i postawić mebli. Dla klientów ważne są dodatki, które jeżeli są dobrze dobrane do klimatu restauracji, to przyciągają uwagę i sprawiają, że klient czuje się w danym miejscu dobrze. Warto więc mądrze zainwestować w:

  • lampy, żyrandole i świece,
  • obrazy i ozdoby na ścianach,
  • zasłony, firany czy inne ozdoby na oknach,
  • obrusy oraz serwetki na stół,
  • zastawę stołową czyli talerze, miski, szklanki, kieliszki, cukierniczki czy wazony,
  • pasujące do wystroju stoły, krzesła.

Patio lub ogródek letni w restauracji

Wielkim plusem w sezonie letnim są również ogródki, w których klienci mogą spędzić czas na świeżym powietrzu. Lokale, które mają przestrzeń do zagospodarowania powinny przemyśleć możliwość stworzenia miejsca na świeżym powietrzu, które pozwoli na przyjęcie większej liczy klientów.

Wystój oraz wygląd patio czy ogródka letniego może być oczywiście luźniejszy i przytulniejszy niż w restauracji głównej, ale również musi być zachowana dbałość o czystość i dodatki, które nadadzą miejscu cudownego klimatu. W zależności od rodzaju lokalu może to być ekskluzywny ogródek z wiklinowymi fotelami, świeżymi kwiatami i klimatycznymi lampami na stolikach albo też miejsce przypominające plażę – z piaskiem, hamakami, leżakami, świeczkami i lampionami nadającymi cudownego klimatu po zmroku.

Tworząc takie miejsce warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy:

  • w miarę możliwości zapewnić klientom prywatność odgradzając miejsce od ulicy, chodnika czy parkingu,
  • rośliny żywe, w doniczkach i kwiaty cięte nadają miejscu klimatu i wyglądają pięknie, więc warto zadbać również o trochę zieleni,
  • pogoda jest bardzo zmienna, więc należy pomyśleć o zadaszeniu, parasolach czy ściankach bocznych oraz o kocach na chłodne wieczory,
  • ustawienie stolików w taki sposób, aby klientom dawały poczucie prywatności a kelnerom pozwalały na sprawną obsługę,
  • jeśli restauracja jest czynna również po zmroku, to należy zainwestować w oświetlenie – mogą to być lampki, świece czy cotton ballsy,
  • jeżeli restauracja jest nastawiona na klientów przychodzących w gronie rodzinnym, to świetnym pomysłem będzie mini plac zabaw albo kącik dla dzieci.

Redaktor FooDeliver.pl, pasjonatka gastromarketingu i dobrej kuchni, marketingowiec. Specjalistka produktu FooDeliver.pl.